A területi gyermekvédelmi szakszolgáltatás egyik fontos feladata a Megyei Gyermekvédelmi Szakértői Bizottság működtetése, a bizottság szakmai véleményére alapozott javaslat megtétele a hatósági megkereséssel érintett gyermekek ügyében.
A Megyei Gyermekvédelmi Szakértői Bizottság hatósági felkérésére vizsgál, a következő ügytípusok esetén:
- Ideiglenes hatályú elhelyezés felülvizsgálata
- Nevelésbe vételi eljárás alá vont/ eredménytelen védelembe vétel ügyében érintett gyermekek vizsgálata
A már nevelésben lévő gyermekek vizsgálata:
- Nevelésbe vétel felülvizsgálata
- Örökbe fogadás előkészítése
- Gondozási hely változtatása
- Speciális/ különleges/kettős nevelési szükségletek megállapítása/ felülvizsgálata
- Nevelési felügyelet elrendelése, felülvizsgálata
- Kapcsolattartás módosításhoz, családba fogadáshoz is kérik a vizsgálatot
A gyermekvédelmi szakértői bizottság elvégzi a kiskorúak személyiségvizsgálatát, amelynek célja az egészségi, illetve személyiségállapot meghatározása. Pszichológus, orvos, családgondozó; speciális nevelési szükséglet felmerülése esetén rajtuk kívül gyermekpszichiáter és gyógypedagógus szakemberek vizsgálják a gyermekeket.
A vizsgálatot folytató szakemberek egyenként elkészítik saját területükre vonatkozó véleményüket, javaslatukat, majd ezek a bizottságvezető koordinálásával egyeztetésre kerülnek, és végül minden szakember számára elfogadható, konszenzusos véleménykialakítás történik, melyet az összegző szakmai vélemény tartalmaz.
A bizottság szakmai véleménye tartalmazza a gyermek állapotának megfelelő ellátási formára, az egyéni elhelyezési tervre és a gyermek gondozására, nevelésére, fejlesztésére, esetleges terápiájára vonatkozó javaslatot, annak indokolásával együtt.
A megyei gyermekvédelmi szakértői bizottság a gyermek örökbefogadásának előkészítése céljából összefoglaló véleményt készít a gyermek egészségi és személyiségállapotáról, az életkorához viszonyított értelmi, érzelmi és mozgásfejlettségi szintjéről.
A megyei gyermekvédelmi szakértői bizottság szakmai véleményének felülvizsgálatát, valamint szükség szerinti új szakmai vélemény készítését a gyámhatóság megkeresése alapján az országos gyermekvédelmi szakértői bizottság végzi.